Kontakt lensler kullanım amaçlarına bağlı olarak çeşitli tasarımlarda bulunmaktadırlar:

Küresel Kontakt Lens Tasarımı Nedir?

Küresel kontakt lensler, miyop veya hipermetropu düzeltmek amacıyla gözün küresel yüzeyini taklit etmektedir. Bu lensler ışığı her yönde büker ve baştan sona aynı düzeltme gücüne sahiptirler. Günlük, 2 haftalık ve aylık değiştirme programlarında bulunabilmektedirler.

Toric Kontakt Lens Tasarımı Nedir?

Toric kontakt lensler, miyop veya hipermetrop ile birlikte gözünüzdeki kornea veya merceğin farklı bir eğriliğinden kaynaklanan astigmatizm sorunlarını düzeltebilmektedir. Toric lensler, kullanan kişinin lensin takıldıktan sonra doğru yönde oturup oturmadığını görmesine yardımcı olacak işaretlere sahiptir. Lens saat yönünde veya saat yönünün tersine dönerse, kişi bulanık görme yaşayabilir. Bu tasarımlar, tek günlük kullanım, iki haftalık değiştirme ve aylık değiştirme programlarında bulunabilmektedirler.

Multifocal Kontakt Lens Tasarımı Nedir?

Multifocal kontakt lensler, presbyopinin yanı sıra miyop veya uzağı görememeyi düzeltmek için yakın ve uzak görüş için farklı güç bölgeleri içermektedir. Bazı multifocal lensler de astigmatizmi düzeltebilir. Multifocal kontakt lensler, bir uçta yakın okuma reçetesi ile diğer uçta normal uzak görüş reçetesi arasında kademeli bir geçiş ile tasarlanmış lenslerdir.

Skleral Kontakt Lens Tasarımı Nedir?

Skleral kontakt lensler gözün beyaz kısmına yerleştirilen lenslerdir. Bu lensler, büyük boyutlarından dolayı son derece rahattır çünkü tüm korneayı tamamen kaplamaktadırlar. Kornea, gözün ağrıyı hissetmesini sağlayan sinirleri içerir.  Ancak skleral lensler korneaya değmediği için korneada sinir uyarımı olmaz. Skleral lens, korneanın üzerinde bir “nem odası” oluşturarak korneanın kurumasını önlemektedir. Bu da bu lensleri kuru göz rahatsızlığı yaşayan kişiler için oldukça uygun bir seçenek haline getirmektedir.

Renkli Kontakt Lens Tasarımı Nedir?

Renkli kontakt lensler, göz renginizi değiştirmek ya da yoğunlaştırmak üzere tasarlanmış lenslerdir. Renkli kontakt lensler görüş düzeltmeli ve düzeltmesiz olarak bulunmaktadırlar. Fakat görüş düzeltmesine ihtiyacınız olsun ya da olmasın, renkli kontakt lensler için reçete gereklidir.

En İyi Kontakt Lensi Nasıl Seçebilirim?

Doğru kontakt lensleri seçmek, göz doktorunuz ile birlikte vermeniz gereken bir karardır. Doğru seçim, kırma kusurunuz, gözlerinizin kontakt lens kullanımına ne kadar  dayanabileceği, beklentileriniz ve lenslerinizin bakımını ne kadar iyi yaptığınız gibi birçok faktöre bağlıdır. Tıpkı gözlükler için olduğu gibi, çeşitli kontakt lens türleri vardır. Multifocal, miyop veya hipermetrop lenslere ihtiyacınız olabilir. Ne tür bir merceğe ihtiyacınız olduğunu belirlemek için göz doktorunuzu ziyaret etmelisinşz. Sizi en iyiyi görmenize yardımcı olabilecek lenslere yönlendirecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir