Kontakt lensler, gözünüzün yüzeyini kaplayan gözyaşı filminin üzerine yerleştirilen ince, kavisli bir yapıya sahiptir. Lensler doğal olarak şeffaftır, fakat lenslerin kullanımını kolaylaştırmak amacıyla genel olarak hafif bir renk tonuna sahiptirler. Kontakt lensleri sert ya da yumuşak yapıda bulunmaktadırlar.

Kontakt Lensler Hakkında

Kontakt lensler, yaygın olarak görüş düzeltme için kullanılırken, tamamen kozmetik ve yenilik amaçlı olarak kullanılan kontakt lensler de mevcuttur. Renkli kontakt lensler, gözlerinizin rengini iyileştirebilir veya tamamen değiştirebilir.

Reçeteli kontakt lensler de kozmetik kontakt lensler de reçete gerektirmektedir. Bunun nedeni, enfeksiyon ve iltihaplanma gibi oluşabilecek yaygın göz rahatsızlıklarının bile görme kaybına veya körlüğe yol açabileceğidir. Bu oluşabilecek zararları önlemeye yardımcı olmanın en iyi yolları şunlardır:

  • Kontakt lens kullanmayı düşünüyorsanız, göz doktorunuza başvurmalısınız.
  • Kontakt lenslerinizi daima bakımlı ve temiz tutmaya özen göstermelisiniz.
  • Kontakt lensleriniz ve lens ürünlerinizle ilgili tüm talimatları doğru ve uygun bir şekilde yerine getirmelisiniz.
  • Aşınma ve değiştirme programınızı daima doğru şekilde takip etmelisiniz.

Aşınma ve Değiştirme Programları Nedir?

Gözlerinizi ve görüşünüzü en yüksek performans ve sağlıkta tutabilmek için; her bir kontakt lens çifti belirli bir kullanım programı içerisinde üretilmektedir ve reçete edilmektedir ve belirtilen süre sonrasında kullanılan lensler değiştirilmelidir.

Günlük tek kullanımlık kontakt lensler gün boyunca kullanılır, ardından yatmadan önce çıkartılıp atılır ve sabah yeni bir çift lens ile değiştirilir. Diğer lenslerin de farklı değiştirme programları bulunmaktadır.

Yaşam tarzınız ve tercihleriniz ne olursa olsun, göz doktorunuz sizin için en doğru olan kontakt lensleri veya göz bakımı çözümlerini bulmanıza yardımcı olacaktır. Göz ve görüş sağlığınızla ilgili sorularınız için her zaman bir uzmana danışmayı unutmamalısınız.

Kontakt Lens Türleri Nelerdir?

Kontakt lenslerin hepsi aynı değildir. Farklı ihtiyaçları karşılamak amacıyla tasarlanmış farklı tasarımlarda bulunmaktadırlar. Bu tasarımlar, modalite veya lenslerinizi ne sıklıkta değiştirdiğinize göre değişmektedir; örneğin günlük, iki haftada bir veya aylık olarak değişebilir. Aynı zamanda astigmat için kontakt lensler, miyopluk için kontakt lensler ve diğer göz rahatsızlıkları gibi farklı ihtiyaçlara da uygun mevcutturlar.

Kontakt lensler farklı güçlerde tasarlanır. Kontak lens kullanıyorsanız kutularına veya reçetenize bakın. Artı veya eksi işaretlerini ve ardından sayıları göreceksiniz. Çok derine inmeden, bunlar lenslerin türlerini ifade etmektedir. Farklı türler, farklı görüş problemlerini düzeltmektedir.

Günümüzde yaygın olarak mevcut olan kontak lens türleri şunlardır:

  • Yumuşak Kontak Lensler
  • Sert Gaz Geçirgen (RGP) Kontak Lensler
  • Tek Kullanımlık-Sıklıkla Değiştirilen Kontak Lensler
  • Silikon Hidrojel Kontakt Lensler
  • Renkli Kontakt Lensler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir