Kontakt Lensler Her Gün Kullanılır mı?

Hangi çeşit lensi kullanırsanız kullanın, kontakt lenslerinizi her gün kullanabilirsiniz.

Fakat bazı durumlarda lenslerinizi her gün kullanamayabilirsiniz:

  • Gözlerinizde kızarıklık ya da kuruluk oluşması
  • Alerji gibi durumlarda göz damlası kullanmak
  • Enfeksiyon oluşumundan dolayı rahatsız olmak

Bu belirtilerden herhangi biri ile karşılaşmak durumunda göz doktorunuza danışabilirsiniz.

Kontakt Lensler Göze Zarar Verebilir mi?

Kontakt lensler nadir olarak korneaya zarar verebilmektedir örneğin, gece kullanımı için tasarlanmayan lensler ile uyumak kornea enfeksiyonuna ve hatta ülsere yol açarak gözlerinize zarar verebilir. Ancak lenslerinizi kullanımına uygun olarak kullanırsanız hiçbir sorun yaşamadan göz sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Kontakt Lensler mi İyi Yoksa Gözlükler mi?

 

Gözlükler, kontakt lenslere kıyasla çok az temizlik ve bakım gerektirirler ve gözlükler uzun süreli kullanım açısından kontakt lenslerden daha uygun fiyatlıdır çünkü sıklıkla değiştirilmeleri gerekmez. Aynı zamanda gözlükler, kontakt lenslerin yapamadığı çoğu şeyi daha rahat sizlere sunabilir, örneğin: Olabildiğince rahatlık ve görüş için gözünüze giren ışık miktarını ayarlayabilirler.

Bununla beraber, kontakt lenslerin gözlüklere kıyasla temas noktaları doğrudan gözünüze oturur, bu yüzden görüş, özellikle de çevresel görüş engellenmemiş olur. Gözlüğünüzün düşmesinden ya da kırılmasından endişe etmeden spor ve outdoor aktivitelerine rahatlıkla katılabilirsiniz. Renkli kontakt lensler ile de gözlerinizin rengini bile değiştirerek kendinize yepyeni bir görünüm bile kazandırabilirsiniz.

Kontakt Lensler Kaç Yaşından İtibaren Kullanabilir?

 

Kontakt lensler ile ilgili belirlenmiş bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Ancak göz sağlığı uzmanları 12 yaşından küçük çocuklar için kontakt lens kullanımını tavsiye etmezler. Bunun nedeni ise faydalarının yanı sıra kontakt lensleri kullanmanın barındırdığı risk ve zorluklar ile küçük yaştaki çocukların baş edememesinden kaynaklanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir